Son Dakika

Çavuşoğlu tavrını koydu: Sahada da masada da varız hakkımızı yedirmeyiz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Doğu Akdeniz'deki sondaj faaliyetlerine ilişkin, "Türkiye'nin hakkını yedirmeyiz. Sahada da masada da varız" diyerek tavrını ortaya koydu.

DIŞ POLİTİKA 21.01.2020, 16:25 21.01.2020, 16:26
588
Çavuşoğlu tavrını koydu: Sahada da masada da varız hakkımızı yedirmeyiz
 50. Dünya Ekonomik Forumu İsviçre'nin Davos kasabasında düzenleniyor. Zirveye katılan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NTV Ankara İstihbarat Şefi Ahmet Ergen'in sorularını yanıtladı.

Berlin'de düzenlenen Libya zirvesini değerlendiren Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, şunları kaydetti: Berlin zirvesi bu kadar lideri ve tarafı bir araya getirmesi bakımından önemliydi. Biz süreci başından bu yana destekledik. Amacımız Libya'da kalıcı bir ateşkesi tesis edip siyasi süreci hızlandırmak. Hafter siyasi çözümden yana değil.

Toplantıda önemli kararlar çıktı

Zirvede Türkiye ile Rusya'nın çabalarıyla inşa edilen ateşkesin kalıcı hale getirilmesi üzerine görüşmeler yapıldığını söyleyen Bakan, "Bizim tesis ettiğimiz ateşkesin sürmesi için ne yapılabilir sonrasında siyasi süreç nasıl hızlandırılabilir konularının konuşulması önemliydi. Toplantıda önemli kararlar çıktı" diye konuştu.

"Tutumu askeri çözüm istediğini gösteriyor"

Çavuşoğlu, Hafter'in Moskova'da olduğu gibi Berlin'de de herhangi bir metne imza atmadığını hatırlatarak şöyle konuştu: Bizim tüm çabalarımıza rağmen Hafter Moskova'da ateşkesi imzalamadı. Berlin'de de Hafter tarafından destek gelmemesi herkesin kafasındaki soru işaretlerini devam ettirdi. Bugüne kadarki tüm tutumları askeri çözüm istediğini gösteriyor. Hafter'in siyasi çözüm çizgisine gelmesi gerekiyor. Bizim Türkiye olarak tüm gayretlerimiz esasen buna yöneliktir.

Doğu Akdeniz'de Türkiye'nin hakkını yedirmeyiz, sahada da masada da varız.

Yunanistan'a Hafter tepkisi

Çavuşoğlu, Yunanistan'ın Libya'daki gelişmelere Türkiye ile yapılan 'deniz yetki alanları sınırlandırılması'na yönelik anlaşma üzerinden dar bir bakış açısıyla baktığını söyledi. "Sadece bir anlaşma çerçevesinden değerlendiriyorlar" diyen Bakan Çavuşoğlu, şöyle devam etti: Yunanistan'ın meşru hükümet yerine meşru olmayan birini desteklemesi olaya bakış açısının yanlış olduğunu gösteriyor. Güya onu (Hafter) davet ederek bize cevap vermiş olacak. Olgun bir tavır değil. Komşumuz Yunanistan'ın Doğu Akdeniz'de paylaşımdan yana tavır göstermesi gerekiyor. Yunanistan'ın bu yaklaşımı Doğu Akdeniz'deki sorunları çözmez. 

"Rejimin durdurulması gerekiyor"

İdlib'deki gelişmelere de değinerek rejimin saldırılarını sürdürdüğünü söyleyen Çavuşoğlu, "Sayın Cumhurbaşkanımız rakamlarla olayın vahametini Putin'e anlattı. Rejimin durdurulması gerekiyor. Görüşmede Sayın Putin'e samimi bir şekilde ve açık bir şekilde saldırıların mutlaka durması gerektiğini anlattı. Uluslararası topluma da aynı çağrıda bulunduk" diye konuştu.

"Sahada da masada da varız"

Bakan Çavuşoğlu, Doğu Akdeniz'deki hidrokarbon arama faaliyetleri için de şunları söyledi: Bizim iki alanda sondaj çalışmalarımız devam ediyor. Birincisi kıta sahanlığı içindeki parseller. Bunlar Rum Kesimi'nin ruhsat verdiği yerlerle çatışıyor. Biz bunları tartışmıyoruz. Burada Kıbrıs Türk halkının da hakkı olduğuna kimse itiraz edemiyor. Rum Kesimi AB'nin şımartmasıyla tek taraflı sondaj faaliyetlerini sürdürdü. Sondaj gemimiz Karpaz'ın güneyindeki sondaj çalışmalarını tamamlayarak 8. parsele gitti. Buralar Rum Kesimi'nin ruhsat verdiği yerler. Burada işbirliğine hazırız. Doğu Akdeniz'de Türkiye'nin hakkını yedirmeyiz, sahada da masada da varız.

Yorumlar (0)
23°
az bulutlu
Namaz Vakti 31 Mayıs 2020
İmsak 03:32
Güneş 05:28
Öğle 13:07
İkindi 17:05
Akşam 20:36
Yatsı 22:23
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P