Dikkat! Patatesi dolaba koyarsanız...

20 Mart 2016 Pazar 14:03
Bu haber 878 kez okundu

Yiyecekleri buzdolabına koymak onları daha leziz yapabilir ama bazı yiyecekler var ki onları asla buzdolabına koymamak gerekiyor. Bu yiyecekler arasında patates olduğunu da biliyor muydunuz?

Dikkat! Patatesi dolaba koyarsanız...
 The Mirror'ın haberine göre; İngiltere'de kamu sağlığını korumakla görevlendirilen Foods Standards Agency (Gıda Standartları Kurumu), patatesin kesinlikle soğutulmaması gerektiğini açıkladı. Patateslerin çuvallar içinde beton zemine konmaması gerekir. İdeal olan, çuvalları, havanın geçebilmesi için aralıklı bırakılmış, yükseltilmiş tahta bir zeminin üzerine koymaktır.

Buzdolabında saklanan patatesin içindeki nişasta şekere dönüşüyor. Patates pişirildiğinde veya kızartıldığında ise şeker, aminoasit asparajin ile birleşiyor ve zararlı olduğu düşünülen 'akrilamid' kimyasalı üretmeye başlıyor. Akrilamid; kâğıt, boya ve plastik üretiminde kullanılıyor ve bazı kanser çeşitleri için risk oluşturuyor.

Domateslerin çabuk çürümesini önlemek için koparılan kısımlarının aşağıda kalması gerekir. Bu sayede domatesin koparıldığı yerden nem ve hava girişi engellenmiş olur. Ayrıca domatesler oda sıcaklığında buzdolabında olduğundan daha uzun süre dayanır.

Tencerenin başında beklemek istemediğiniz zamanlarda taşmasını önlemek için tahta bir kaşığı tencerenin üzerine yatay şekilde yerleştirebilirsiniz.

Dikkat! Patatesi dolaba koyarsanız...

Zencefili soymak için kaşık kullanabilirsiniz.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x