Seçimlerin 4 yerine 5 yılda bir yapılması gündemde

07 Mayıs 2013 Salı 00:58
Bu haber 1873 kez okundu

Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun çalışmaları sonuç getirmeyince AK Parti, seçimlerin 4 yerine 5 yılda bir yapılmasını gündeme getirdi.

Seçimlerin 4 yerine 5 yılda bir yapılması gündemde
 Seçimlerin 4 yerine 5 yılda bir yapılması gündemde! Anayasa uzlaşma komisyonu çalışmaları sonuç getirmedi ve AK Parti de, B planına geçme hazırlığına başladı. AK Partinin ilk etapta, 35-40 maddelik bir ''Mini Paket'' ile kendi değişiklik teklifini TBMM'ye sunacağı öğrenildi. Eğer yeni anayasa Meclis'ten geçerse seçimler 4 yerine 5 yılda bir yapılacak. Genel seçimin de 2016'ya kalma ihtimali var.

Bu paketteki sürpriz ise genel seçimlerin 4 yılda bir yerine, 5 yılda bir yapılması olacak. Böylelikle 2015'de yapılması gereken 25. dönem milletvekili seçimlerinin de 2016'ya kalma ihtimali gündeme gelecek. Ancak hukuki bir tartışma da çıkacak.

BAŞBAKAN İSTİYOR

Başbakan Erdoğan, genel seçim süresini bir yıl kısaltmakla hata ettiklerini söylemişti. Bu amaçla Anayasa'nın 77. maddesindeki, ‘'TBMM seçimleri dört yılda bir yapılır'' hükmü, 5 yıl olarak değişecek.  Bu değişiklikle, AKP tüzüğündeki 3 dönem şartı nedeniyle, 2015'de aday olamayan ve aralarında  bakanların da bulunduğu toplam 73 AKP'linin milletvekilliği süresinin bir yıl uzayabileceği belirtiliyor.

Ancak bu durumun, Anayasa'da yapılan değişiklik ile Cumhurbaşkanının görev süresi için 5+5 formülü getirilmesine rağmen, Anayasa Mahkemesince mevcut Cumhurbaşkanı için 7 yıllık sürenin benimsemesindeki gibi, hukuki bir tartışmaya neden olabileceği de vurgulanıyor. Bu durumda değişiklik yapılsa bile 5 yıllık seçim dönemimin, mevcut parlamento için değil, bir sonraki Meclis için geçerli olacağı öne sürülüyor.

 
BAŞKANLIK SİSTEMİ YERİNE PARTİLİ CUMHURBAŞKANI FORMULÜ

AKP'nin Anayasa paketinde ‘'Başkanlık Sistemi'' yerine ‘'Partili Cumhurbaşkanı' formülü de olacak.  Anayasa'nın 101'inci maddesindeki ‘'Cumhurbaşkanı seçilenin, varsa partisi ile ilişiği kesilir'' maddesi çıkarılacak. Böylelikle AK Partinin şimdilik Başkanlık sisteminden de vazgeçeceği de anlaşılıyor.

Bu değişikliğe MHP ve CHP'nin karşı çıkacağını hesaplayan AKP, BDP'nin talebi olan bazı maddeleri de pakete dahil ederek, 29 sandalyesi olan bu partiden destek almayı da öngörüyor. ‘'Mini Anayasa'' paketi için TBMM'nin tatile girmeyerek, yaz aylarında da çalışması hedefleniyor. 326 sandalyesi bulunan AKP, bu paketi TBMM'den geçirip sonbaharda da referanduma götürmek için, en az 4 desteğe gerek duyacak. TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu, bugüne kadar 173 maddeyi görüştü. Bunlardan sadece 40'ında uzlaşma sağladı. 

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x