banner72

SGK'DAN SKANDAL HATA

15 Şubat 2015 Pazar 18:43
Bu haber 1061 kez okundu

zmir'de bir skandal daha.. 24 aylık emekli maaşı faiziyle geri istendi !

SGK'DAN SKANDAL HATA
 Alınan bilgiye göre, Türk Kızılayı Ege Bölge Kan Merkezinin idari işlerinde görev yapan Yılmaz Gülger, annesinin rahatsızlığının ilerlemesiyle bakımına daha fazla zaman ayırmak üzere SGK'dan günlerini hesaplatarak hak kazandığını öğrenmesi üzerine emeklilik için başvurdu.

Sosyal Güvenlik Kurumunca (SGK) işlemleri tamamlandıktan sonra 2013 yılının şubatından itibaren emekli edilerek maaş bağlanan Gülger'e, bu ayın ilk haftasında rahatsızlanması üzerine gittiği hastanede, "sigortalı olmadığı" için sağlık hizmeti alamayacağı söylendi.

Gülger, araştırması sonucu bunun nedeninin, emekli aylığının kesilmesi olduğunu öğrendi.

SGK Bölge Müdürlüğüne giden Gülger'e, "çıraklık sırasındaki staj çalışmalarının emeklilik hesabına dahil edilmesi" nedeniyle emeklilik yaşının yanlış hesaplandığı, emeklilik maaşının olması gerekenden 2 yıl önce bağlandığı, bu nedenle ödenen 24 aylık emekli maaşının da faiziyle geri isteneceği bildirildi.

Yılmaz Gülger, AA muhabirine, hem faiziyle yaklaşık 60 bin lirayı geri ödeyeceği hem de 2 yıl daha çalışsa emekli maaşı, prim gün sayısının artmasına bağlı daha da yükseleceği için mağduriyet yaşadığını ileri sürdü.

Şu an doğru hesaplamayla, yaşı dolması nedeniyle emekliliğe hak kazandığını ve emekli olmak için tekrar başvurduğunu belirten Gülger, "Paranın faiziyle geri istenmesi dışında 2 yıl daha işimde devam etseydim, şu an bağlanacak emekli maaşım yaklaşık 600 lira fazla olacaktı. Olanlarda hatam yok, yanlış bir şey yapmadım. Hakkımı almak için her türlü yasal yola başvuracağım" diye konuştu.

"Annemin yanından 5 dakika ayrılamıyorum"

Gülger, 49 yaşında olduğunu, annesinin rahatsızlığı nedeniyle emekliliğini istemek zorunda kaldığını anlatarak, şunları ifade etti: "Emekli olduktan bir yıl sonra annem yatalak oldu. Eşimin de psikolojik rahatsızlığı var. İki çocuğum da çalıştığı için anneme bakmak zorundayım. Annem boğazında açılan delikten nefes alıyor, midesine bağlanan boru vasıtasıyla da besleniyor. 5 dakika yanından ayrılamıyoruz. Bir yılda eve 2 kez pratisyen hekim zor getirdim. Emekli maaşım kesilince temelli mağdur oldum." Güler, SGK'nın yanlış hesaplamasıyla oluşan mağduriyetinin giderilmesi için gerekli girişimlerde bulunacağını bildirdi.Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x