banner72

Antibiyotikte devrim

08 Ocak 2015 Perşembe 18:44
Bu haber 1076 kez okundu

Antibiyotiklere karşı dirençli bakterilerin önlenmesi için büyük bir adım atıldı. ABD’li araştırmacıların buluşu devrim niteliğinde

Antibiyotikte devrim
banner71
 ABD’li bilimadamları, bakterilerde direnci önleyen yeni bir anbiyotik buldu. Teixobactin adlı antibiyotiğin ilaçlara dirençli birçok enfeksiyon ve hastalığın tedavisini etkili olabileceği düşünülüyor.

Northeastern Üniversitesi’nde gerçekleştirilen araştırmada "Teixobactin" adı verilen yeni bir antibiyotik geliştirildi. Araştırma ekibine göre, Teixobactin, ilaçlara dirençli birçok bakteriyi öldürüyor.

Geliştirilen antibiyotik, mikropların hücre duvarları örmesini engeleyerek ilaçlara karşı direnç geliştirmelerini önlüyor.

ABD’li araştırmacılar, labrotuvar ortamında geliştirilemeyen ve toprakta bulunan bakteriler üzerinde yoğunlaşarak bu antiboyitiği geliştirdi. Farelerde yapılan denemelerde Teixobactin'in ölümcül olan akciğer ve kan enfeksiyonlarının tedavisinde etkili olduğu belirlendi. Teixobactin'in antibiyotik araştırmaları için devrim niteliğinde olduğu belirtiliyor. Neredeyse 1987 yıllından beri hiçbir antibiyotik geliştirelemiyordu.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x