banner74

Nejat Uygur son yolculuğuna uğurlandı

21 Kasım 2013 Perşembe 02:55
Bu haber 2044 kez okundu

Pazar akşamı solunum yetmezliği sebebiyle kaybettiğimiz tiyatronun efsane ismi Nejat Uygur, son yolculuğuna uğurlandı.

Nejat Uygur son yolculuğuna uğurlandı
 Tedavi gördüğü hastanede önceki gün vefat eden tiyatro sanatçısı Nejat Uygur için Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda tören düzenlendi. Nejat Uygur'un Türk bayrağına sarılı tabutu, sahnede hazırlanan platforma konuldu. Tabutun önüne de sanatçının fotoğrafı yerleştirildi.
Bu sırada, eşinin tabutuna bakan Nejla Uygur, gözyaşlarına hakim olamadı. Nejla Uygur, gazetecilere yönelik, "Bakın çocuklar size bakıyor. Birazdan sahneye çıkacak gibi" dedi.
Daha sonra Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Nejla Uygur'un yanına gelerek elini tuttu vebaşsağlığı diledi. 

"Başbakanımız ve eşi de aradı"

Nejla Uygur, taziye için gelenlere teşükker ederek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'ın da kendisini telefonla aradığını söyledi. Uygur, "Sayın Başbakanımız aramıştı, Emine hanım da ayrı aramıştı. 'Abla, kalbim sizinle beraber' dedi. Bir toplantısı varmış, 'maalesef gelemeyeceğim dedi" diye konuştu. 
Eşinin, halkın sanatçısı olduğunu belirten Nejla Uygur, "Doğum yeri Türkiye , Nejat'ın" dedi.
Sarıgül de Nejat Uygur'un bütün Türkiye 'nin "Nejat abisi" olduğunu ifade etti.
Daha sonra salona gelen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da Nejla Uygur'a taziyelerini iletti. 
Nejla Uygur, Sarıgül ve Topbaş'ın elini tutarak, "İki güzel başkanım da yanımda" dedi.

"Bu acıyı o kadar çok dostun paylaştığını görmek acımızı hafifletti"

Törende, saygı duruşunda bulunulmasının ardından aile adına konuşan Behzat Uygur, babasının bedenen aralarından ayrıldığını ancak her zaman onun kendileriyle olacağını söyledi.
Babalarıyla bambaşka ilişkilerinin olduğunu, tüm kardeşler olarak çoğunlukla eğlendiklerini belirten Uygur, "Annem ve kardeşler, acımızı nasıl paylaşacağımızı bilmiyoruz ama bizim bugünümüzde bu acıyı o kadar çok dostun paylaştığını görmek acımızı hafifletti. Usta herkesin sanatçısı olmayı düşündü ve böyle sürdürdü sanat hayatını. Bizler içinde iyi bir örnek olmuştur. Babamızı, annem sevgili eşini, bugün toprağa verecek ama o  her zaman bizlerle yaşayacak. Fazla bir şey konuşamıyorum, boğazıma düğümleniyor. Ustanın dediği gibi, oyunun sonunu hep öyle bitirirdi. Ben de öyle bitireyim sözümü; 'Büyüklerin ellerinden, küçüklerin gözlerinden, ortancaların alnından öperim' derdi babam. Ben de ustanın bu sözüyle bitiriyorum."

"Sanat dünyasından bir yıldız daha kaydı"

Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş da sanat dünyasından bir yıldızın daha kaydığını söyledi.
Uygur'un güzel bir insan olduğunu ve arkasından çok güzel şeyler söyleneceğini ifade eden Topbaş, bir kişinin veya sanatçının işini, sanatını ruhuyla yaptığında başarıya ulaştığını kaydetti.
Başbakan Erdoğan 'ın kendisini aradığını aktaran Topbaş, "Sayın Başbakanımız özellikle beni arayarak hanımefendiyle de görüştüğünü söylediler. Gelemeyeceğinden, bulunmak istediğinden bahsettiler. Kendisine vekaleten katılmamı istediler" dedi.

"7'den 70'e toplumun gönlünde taht kurdu"

Şişli Belediye Başkanı Sarıgül ise "Nejat enişte" dediği sanatçıyla çok güzel günlerinin olduğunu söyledi.

Uygur'un, Türkiye 'nin bütün sokaklarında binlerce yurttaşla buluştuğunu belirten Sarıgül, "Zaman zaman bir doktor, zaman zaman bir siyaset adamıydı. 7'den 70'e toplumun gönlünde taht kurdu. Burada örnek almamız gereken bir eş ve anne var. 7 yıl 'Nejat baba'nın başından bir dakika bile ayrılmadı. 7 yıl 'Nejat baba'nın son dakikasına kadar yanından ayrılmayan Nejla ablaya saygılarımı sevgilerimi sunuyorum" diye konuştu.
Törene katılan, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'in başsağlığı dileklerini iletti.
Nejat Uygur'un sanat hayatıyla ilgili kısa bir filmin de gösterildiği törene, sanatçının çocukları Ahmet, Süheyl, Süha, Kemal ve Behzat Uygur, Mustafa Alabora, Nedim Saban, Üstün Asutay'ın da aralarında bulunduğu sanatçılar, yakınları ve sevenleri katıldı. İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'nun da törene çelenk gönderdiği görüldü. 
Uygur'un cenazesi, dua okunmasının ardından Teşvikiye Camisi'ne götürüldü. Burada yapılan törene çok sayıda ünlü isim katıldı.
Törene, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, sanatçılar Sümer Tilmaç, Mahsun Kırmızıgül, Mustafa Alabora'nın yanı sıra çok sayıda isim katıldı. Bu arada camiye gelenlerin aranarak avluya alınmasına törene gelenler, tepki gösterdi. 

"Rabbim de bundan sonra onu güldürecek"

Ömer Çelik, "Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun. Bizim geleneksel tiyatromuzla bugünkü anlayışı çok iyi şekilde birleştiren bir halk sanatçısıydı, halk adamıydı. Yeri zor doldurulacak birisi" diye konuştu.
Egemen Bağış da, "Sayın Başbakanımız ve hükümetimizi temsilen katıldık. O, ömrü boyunca bizleri güldürdü, inşallah Rabbim de bundan sonra onu güldürecek" dedi.

"Sanatçılara ulan demeyin iyi olmaz"

Mustafa Alabora da, "Türk tiyatrosunun geleneksel oyunculuğunun çok önemli bir mirasını kaybettik. Ama beni, Nejat ağabey 7 senedir acı çekiyordu, beni daha çok üzen bir şey var; dün Başbakan'ın mecliste 'Ulan hepiniz oradaydınız be' diye sanatçılara hitaben konuşması, Nejat ağabeyin ölümü kadar beni üzdü. Umarım, bu ayrıştırıcı dil düzelir ve bu güzel ülkede kardeşçe, mutlu yaşamamız iyi olur. Buradan Başbakan'a diyorum ki, sanatçılara ulan demeyin, iyi olmaz" dedi.

"Gövde gösterirken bir de telif haklarıyla ilgili bir girişim yapsalar"

Sümer Tilmaç, "Çok önemli bir ağabeyimiz. Türk tiyatrosunun kilometre taşı Nehat ağabey. Hepimizinbaşı sağolsun. Son dönemler çok popüler oldu bu, politikanın ve siyasetin de böyle bir vefatı ciddiye almış olması hakikaten çok önemli. Ama bir de bunun yanı sıra burada gövde gösterirken, bir de telif haklarıyla ilgili ciddi bir girişim yapsalar, çok daha iyi olacak. Herhalde Nejat ağabeyin de bir sürü alacağı vardır" diye konuştu.
Uygur'un cenazesi öğle namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından toprağa verilmek üzere Zincirlikuyu Mezarlığı'na götürüldü.

Sarıgül ve Çelik sohbeti

Cenaze namazı öncesi önde saf tutan Ömer Çelik ile Mustafa Sarıgül'ün uzun bir süre kulaktan kulağa konuşarak, güldüğü görüldü.
Bu arada, cenaze namazının ardından cenaze omuzlarda cenaze aracına taşınırken, yoğun kalabalık nedeniyle cenaze, araca zorlukla taşındı.
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x