CANNES'TA BÜYÜK ÖDÜL NURİ BİLGE CEYLAN'IN OLDU...

25 Mayıs 2014 Pazar 12:05
Bu haber 1702 kez okundu

Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye'yi Nuri Bilge Ceylan'ın Kış Uykusu filmi kazandı.

CANNES'TA BÜYÜK ÖDÜL NURİ BİLGE CEYLAN'IN OLDU...
 2014 Cannes Film Festivali ödül töreninde Nuri Bilge Ceylan ‘Kış Uykusu’ filmiyle 18 filmin aday olduğu Altın Palmiye ödülünün sahibi oldu. Nuri Bilge Ceylan ödülü Quantin Tarantino ve Uma Thurman’ın elinden alırken, salonda oldukça duygusal anlar yaşandı.


Bu ödülün kendisi için müthiş bir sürpriz olduğunu söyleyen Ceylan, “Bu ödülü geçen sene Türkiye’de hayatını kaybeden gençlere adıyorum” dedi.

YILDIZLAR GEÇİDİ

Festival, her yıl olduğu gibi bu yıl da yıldızlar geçidine sahne oldu.

Nicole Kidman, Justine Tautou, Jane Fonda, Selma Hayek-Pinault, Eva Longoria, Mel Gibson, Sylvester Stallone, Harrison Ford, Adriana Lima, Gerard Depardieu, Monica Bellucci, Sophia Loren, Sharon Stone, Catherine Deneuve kırmızı halıdan geçen ünlü sinema yıldızları arasındaydı.

Cannes Film Festivali, yarışma için ve yarışma dışı gösterilen filmlerin dışında, festival sarayında 13 metrekarelik alanda kurulan sinema pazarıyla her yıl olduğu gibi yine bu alanda önemli bir etkinliğe evsahipliği yaptı.

Aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 100'ün üstünde ülkeden gelen yapımcı ve dağıtım şirketi, yaklaşık 5 bin civarında filmi pazarlamak için çalıştı.

Yetkililer, sinema pazarında alınıp satılan filmlerin cirosunun 800 milyon Euro civarında olduğu tahmininde bulunuyor.

Cannes Film Festivali, 14 Mayıs'ta "Grace of Monaco" filminin gösterimiyle başlamıştıAnahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x