banner74

İstanbul'da 50 gün süren sır deprem kimse hissetmedi

07 Şubat 2019 Perşembe 15:47
Bu haber 504 kez okundu

'Earth and Planetary Science Letters' adlı jeoloji dergisinde İstanbul ile ilgili çok çarpıcı bir araştırma yer aldı. Buna göre 2016 yazında kimsenin hissetmediği gizemli bir deprem meydana geldi.

İstanbul'da 50 gün süren sır deprem kimse hissetmedi
 'Earth and Planetary Science Letters' adlı jeoloji yayın İstanbul'da 2016 yılının yaz aylarında 5.8 büyüklüğünde bir 'deprem' yaşadığını yazdı.

Habertürk'te yer alan habere göre 'Yavaş deprem' olarak adlandırılan sarsıntının yaklaşık 50 güne yayıldığı, bu nedenle hissedilmediği belirtildi. Sarsıntının tehlikeli Kuzey Anadolu fay hattının bir göstergesi olup olmadığına dikkat çekildi.

Haberini 'Earth and Planetary Science Letters' adlı jeoloji yayınında yer alan makaleye dayandıran İngiliz The Guardian, depremin merkez üssünün, İstanbul'un birkaç kilometre güneyi olduğunu belirtti. Araştırmacılar, bu depremi bölgede inceleme amaçlı bir sondaj deliğindeki gerilme-ölçerden elde edilen veriyle saptadı.

ENERJİSİ AÇIĞA ÇIKSAYDI...Deprem uzmanı Patricia Martinez-Garzon başkanlığındaki ekibin araştırmasına göre eğer bu yavaş deprem bir seferde enerjisini açığa çıkarsaydı, o zaman 5.8 büyüklüğünde bir yer sarsıntısı meydana gelmiş olacaktı. Araştırmacılara göre 2016'daki bu yavaş deprem, Kuzey Anadolu Fay Hattı'nın yeniden hareketlenmesi anlamına gelebilir.

Garzon, "Bu, fay hattının diğer parçalarını kırılmaya yaklaştırmış olabilir, ancak resmin tamamını görmek için daha fazla veriye ihtiyacımız var" dedi. Jeologlara göre Türkiye üzerinde gerilme, Asya kıtasının Avrupa'ya ilerlemesinden dolayı doğudan batıya hareket ediyor. Yavaş depremler, yer sarsıntısı sonucu enerjinin saniyelerden dakikalara değil, saatlerden aylara uzanan sürelerde açığa çıkması olarak tanımlanıyor.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x