banner74

İBB'nin açıklaması rahatlattı!

27 Ekim 2019 Pazar 19:23
Bu haber 531 kez okundu

İBB'den medyaya yansıyan barajlardaki korkutan görüntüyle ilgili bir açıklama geldi. İBB Sözcüsü Murat Ongun ""İstanbul'da barajların doluluk oranı %43'dür ve bu oran mevsim normallerindedir." dedi.

İBB'nin açıklaması rahatlattı!
 Geçtiğimiz günlerde İstanbul'a ait iki barajda, su yokluğu nedeniyle kullanım dışı kaldığı görüntüler medya yansımış, İstanbul halkı tedirgin olmuştu.

İstanbul'da, barajlardaki su seviyesinin alarm verdiği yönündeki iddialara ilişkin İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden açıklama geldi.

Açıklamayı İBB Sözcüsü Murat Ongun yaptı. Ongun şunları söyledi;

İstanbul barajlarındaki su seviyeleri yağışsız geçen günlerin ardından düşmeye başladı. Bu yıl en yüksek ölçülen doluluk oranı yüzde 93.32 olarak Mart ayında ölçülmüştü. O tarihten itibaren düşmeye başlayan doluluk oranları Ağustos ayında yüzde 63.37, Eylül ayında yüzde 53.75 olarak kayıtlara geçmişti. Ekim ayının 25'inde yapılan ölçümlerde ise doluluk oranı yüzde 43.20 olduğu tespit edildi. Bu haberin ardından İBB Sözcüsü Murat Ongun Twitter'dan yaptığı açıklamada, "İstanbul'da barajların doluluk oranı %43'dür ve bu oran mevsim normallerindedir. Kentte kısa sürede su sorunu yaşanacakmış gibi yansıtılan haberler gerçeklerden uzaktır" ifadeleri kullanıldı.

Ne olmuştu?

Demirören Haber Ajansı'nın (DHA) bugün "Barajlarda korkutan görüntü; iki baraj kullanım dışı kaldı" başlığıyla servis ettiği haberde, İstanbul'da yağışsız geçen ayların ardından barajlardaki su seviyesinin alarm verdiği ve iki barajın su yokluğu nedeniyle kullanım dışı kaldığı belirtilmişti.

Haberde, "İstanbul barajlarındaki su seviyeleri yağışsız geçen günlerin ardından düşmeye başladı. Bu yıl en yüksek ölçülen doluluk oranı yüzde 93.32 olarak Mart ayında ölçülmüştü. O tarihten itibaren düşmeye başlayan doluluk oranları Ağustos ayında yüzde 63.37, Eylül ayında yüzde 53.75 olarak kayıtlara geçmişti. Ekim ayının 25'inde yapılan ölçümlerde ise doluluk oranı yüzde 43.20 olduğu tespit edildi" ifadelerine yer verilmişti.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x