Son Dakika

Mehmet Ali Birand için kim ne dedi?

Gazeteci Mehmet Ali Birand, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Oğlu Umur Birand, babasının saat 18.29 sıralarında hayatını kaybettiğini açıkladı

GÜNDEM 18.01.2013, 01:53 18.01.2013, 01:54
432
Mehmet Ali Birand için kim ne dedi?
 Gazeteci Mehmet Ali Birand,  tedavi  gördüğü  hastanede  hayatını kaybetti. Oğlu Umur Birand, babasının saat 18.29 sıralarında hayatını kaybettiğini açıkladı. 


Sevenleri, gazeteciler ve siyasiler usta gezetciyi böyle yorumladı

BAŞBAKAN ERDOĞAN

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan Mehmet Birand'ın ölümü sonrası başsağlığı mesajı yayımladı. Erdoğan mesajında, "Birand, geriye bıraktığı eserleriyle daima seçkin ve saygın bir gazeteci olarak hatırlanacaktır" dedi.

Kanal D Haber Grup Başkanı Mehmet Ali Birand'ın ölüm haberi sonrası, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başsağılığı mesajı yayımladı. Birand'ın eserleriyle saygın bir gazeteci olarak hatırlanacağını vurgulayan Erdoğan mesajında şu ifadelere yer verdi:

"Medyamızın önemli simalarından Mehmet Ali Birand'ın vefatını derin bir teessürle öğrenmiş bulunuyorum.

Mesleğine tutkunluğu, çalışkanlığı ve üretkenliğiyle, meslektaşlarının yanı sıra, okurlarının ve izleyicilerinin de takdirine mazhar olan Sayın Birand, geriye bıraktığı eserleriyle daima seçkin ve saygın bir gazeteci olarak hatırlanacaktır.

Mehmet Ali Birand'a Allah'tan rahmet; ailesine ve medya camiamıza sabır ve metanet diliyorum."

FETHULLAH GÜLEN
Fethullah Gülen, hayatını kaybeden duayen gazeteci Mehmet Ali Birand için taziye mesajı gönderdi. Gazeteci Birand'a Allah'tan (cc) af ve mağfiret dileyen Gülen, Birand'ın ailesine, yakınlarına ve meslektaşlarına da başsağlığında bulundu.

Gülen'in taziye mesajı şöyle:
Televizyon haberciliğinde hep yeni bir ses ve heyecan olmuş, bir çok değerli gazeteciyi yetiştirmiş, mesleğine olan aşkıyla medya dünyasında hüsnü misal olmayı başarmış ve bu meziyetlerini en zor şartlara ve baskılara rağmen demokratik duruşunu bozmamak ve halkın inancına saygılı davranmakla taçlandırmış duayen gazeteci Mehmet Ali Birand'a cenab-ı Allah'tan af ve mağfiret diler, aile ve yakınlarına ve tüm meslektaşlarına baş sağlığı dilerim.

CEMİL ÇİÇEK

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Kanal D Haber Grubu Başkanı Gazeteci Yazar Mehmet Ali Birand'ın vefatı nedeniyle başsağlığı mesajı yayımladı.

Çiçek, basın dünyasının değerli ismi Birand'ın vefatını derin bir üzüntüyle öğrendiğini belirttiği mesajında, şunları kaydetti:

''Yazılı basında gösterdiği başarıyı, televizyonculukta da devam ettiren ve yaptığı 32. Gün programı ile haberi bütün boyutlarıyla izleyiciye aktaran basın dünyamızın duayen ismi merhum Birand'ı sevgiyle hatırlayacağımızı ifade etmek istiyorum.

Çalıştığı kurumlara ufuk kazandıran merhum Birand'ın, sorgulayıcı habercilik yöntemiyle her zaman hatırlanacağını biliyorum. Yetiştirdiği gazetecilerle basın dünyamıza nitelik kazandıran merhum Birand'a Allah'tan rahmet, değerli yakınlarına ve basın dünyamıza başsağlığı diliyorum.''

BÜLENT ARINÇ

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, tedavi gördüğü hastanede vefat eden gazeteci Mehmet Ali Birand'ın Türkiye için çok önemli, demokrat ve cesur bir gazeteci olduğunu belirterek, ''Televizyon yayıncılığında çok başarılı bir isimdi. Arkasında çok güzel eserler ve çok iyi bir isim bıraktı'' dedi.

Arınç, Ümraniye Nikah Sarayı'nda düzenlenen Tevfik İleri'yi anma programı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Mehmet Ali Birand'ın vefatına ilişkin soru üzerine Arınç, Birand'ı tedavi gördüğü hastanede öğle saatlerinde ziyaret ettiğini ancak yalnızca oğlu ve hekimleriyle görüşebildiğini söyledi.

Birand'ın saat 18.30 sırasında hayatını kaybettiğini ifade eden Arınç, ''Türkiye için çok önemli, demokrat ve cesur bir gazeteciydi. Televizyon yayıncılığında çok başarılı bir isimdi. Arkasında çok güzel eserler ve çok iyi bir isim bıraktı. Böyle kısa bir süre içinde hayatını kaybetmiş olması hepimizi derinden üzdü. Allah'tan rahmet diliyorum, Allah taksiratını affetsin. Eşine, çocuklarına, sevenlerine, çalıştığı kuruma, mesai arkadaşlarına başsağlığı diliyorum'' dedi.

Tevfik İleri'yi anma programının ardından hastaneye giderek Birand'ın ailesine taziyede bulunacağını dile getiren Arınç, ''Bugün Sayın Başbakanımızla da görüşmüştüm. Kendisi de sağlık dileklerini ifade etmişti. Ama şu anda o da haberi almıştır umuyorum'' dedi.

KEMAL KILIÇDAROĞLU

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kanal D Haber Grubu Başkanı Mehmet Ali Birand'ın vefatı nedeniyle başsağlığı mesajı yayımladı.

Mesajında, özgür basın, özgür yayıncılık ve özgün haberciliğin önden gelen ismi Birand'ın vefatını derin bir üzüntü ile öğrendiğini belirten Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

''Halkın doğru haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkı çabasıyla, hayaliyle dünyamızdan ayrılan Mehmet Ali Birand'ın hayalinin birgün gerçekleşmesi dileğiyle usta gazeteci Birand'a rahmet, ailesine, basın dünyasına ve Türkiye'ye başsağlığı diliyorum.''

SÜLEYMAN DEMİREL

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, vefat eden Mehmet Ali Birand için ''Yeri doldurulmaz bir insandır. Benim için öyledir, herkes için de öyledir'' dedi.

Demirel, gazeteci-yazar Mehmet Ali Birand'ın vefatının ardından Kanal D'nin canlı yayınında, çok üzgün olduğunu ifade ederek, kendisiyle en uzun çalışan siyasetçilerden biri olduğunu söyledi.

Birand'ın çok değerli bir gazeteci, çok değerli bir insan, çok değerli bir arkadaş ve vatansever bir insan olduğunu kaydeden Demirel, ''Milletimiz çok değerli bir evladını kaybetti. Kendisi çok değerli hizmetlerde bulunmuştur. Bütün Türk basınına, milletimize, ailesine, onu sevenlere, arkadaşlarına başsağlığı diliyorum. Yeri doldurulmaz bir insandır. Benim için öyledir, herkes için de öyledir'' diye konuştu.

AYDIN DOĞAN

Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan, Kanal D Haber Bültenine canlı bağlanarak Mehmet Ali Birand'ın ölümüyle ilgili konuştu.

Aydın Doğan duygularını şu sözlerle anlattı: "İçim yanıyor. Fazla söyleyecek bir şeyim yok. Bana göre Türk basını büyük bir haberciyi kaybetti. Hem basın hem televizyon dünyası.. Yeni yetişenler hep Mehmet Ali Birand'ı habercilikte, başarıda örnek alacaklar. Müthiş bir heyecan, müthiş bir başarı, müthiş bir başarıya sahip bir adamdı. Hiç aklıma gelmedik bir anda böyle bir sürpriz yaptı. Izdırabım büyük. yeri doldurulmaz kolay kolay. Nur içinde yatsın. Allah rahmet eylesin. Bana da telefonlar geliyor. Emir büyük yerden yapılacak bir şey yok. Nur içinde yatsın."

Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ ise Kanal D Haber Bültenine canlı bağlanarak Mehmet Ali Birand'ın ölümüyle ilgili konuştu.

Arzuhan Doğan Yalçındağ Mehmet Ali Birand'ı kaybetmenin acısını şöyle dile getirdi: "Çok çok üzgünüm. Binlerce belki milyonlarca insan gibi. Çok uzun yıllar birlikte çalıştım. Ve hiç büyük bir kırgınlığımız olmadı. Bence çok çok iyi bir gazeteciydi. Hep hayat doluydu. Bu hastalığında da hep pozitifti. Dün hastaneden çıkarken bile, bunu atlatacağına gerçekten inanıyordum. Dediğim gibi, sadece bir çalışma arkadaşım değil, bir dostumdu da. Başımız sağolsun."

ARZUHAN DOĞAN,

Kanal D Haber Bültenine canlı bağlanarak Mehmet Ali Birand'ın ölümüyle ilgili konuştu.

Arzuhan Doğan Yalçındağ Mehmet Ali Birand'ı kaybetmenin acısını şöyle dile getirdi: "Çok çok üzgünüm. Binlerce belki milyonlarca insan gibi. Çok uzun yıllar birlikte çalıştım. Ve hiç büyük bir kırgınlığımız olmadı. Bence çok çok iyi bir gazeteciydi. Hep hayat doluydu. Bu hastalığında da hep pozitifti.,

BEYAZIT ÖZTÜRK

Şovmen Beyazıt Öztürk, Kanal D Haber Bültenine canlı bağlanarak Mehmet Ali Birand'ın ölümüyle ilgili konuştu.

Şovmen Beyazıt Öztürk, Mehmet Ali Birand'ı kaybetmenin acısını şöyle dile getirdi: Ne sorulacak bir soru ne de verilecek bir cevap var. Şok olduk gerçekten. Ailesinin ve bütün sevenlerinin başı sağolsun. Mehmet Ali ağabiyle, asansörde karşılaştık, toplantılar yaptık, seçim programları sunduk. Yani çok ağabeyliğini gördüm gerçekten de. Benim bağlanma sebebim, kendisine bir teşekkür etmek. Sağlığında da atlamadık gerçi. Mehmet Ali ağabeyin bir tarzı vardı. Onu ben çok benimsedim. Kendime de hep onu oturturmaya çalıştım. Haberleri sunmaktan daha çok, seyirciyle sohbet ediyordu. Ve kameranın gözünün içine baka baka, insanların gözünün içine baka baka sohbet ediyordu insanlarla. Müthiş bir adamdı. Çok acayip bir adamı kaybettik. Çok büyük bir ağabeyi kaybettik. Kendisine bana kattıklarından dolayı çok çok teşekür ederim.Herkesin tekrar başı sağ olsun

ALİ KIRCA

Show TV Haber Dairesi Başkanı Ali Kırca, Kanal D - Show TV ortak yayınında Mehmet Ali Birand'ın ölümünün ardından duygularını dile getirdi. Kırca, "37 yıllık arkadaşım Birand ile haberleri izlerken aynı şeyi yapardık. Onunda karşısında komşu ekranlar vardı. O bana bakardı göz ucu ile, ben ona bakardım göz ucu ile. Şimdi Kanal D ekranına bakıyorum göz ucuyla Birand yok. Haberleri sunmuyor" dedi.

ÜNAL AYSAL

Galatasaray Kulübü Başkanı Ünal Aysal, Kanal D Haber Grup Başkanı Mehmet Ali Birand'ın ölümüyle ilgili yaptığı açıklamada, "Mehmet Ali'yi kaybetmeyi kabullenemiyorum. Hepimiz için beklenmedik bir kayıp oldu" dedi.

Kanal D Haber Bülteni'ne telefonla bağlanarak duygularını aktaran Aysal, Mehmet Ali Birand'ı uzun yıllardır tanıdığını belirterek, şunları söyledi:

"Hepimizin başı sağ olsun. Mehmet Ali'yi ben ilk mektepten beri tanıyorum. Ondan sonra bir müddet de Brüksel'de beraber olduk. Ondan sonra İstanbul'da berberliğimiz devam etti. Beraber çok sık tatile gittik, ailece de büyük yakınlığımız vardı. Bu akşam Mehmet Ali'yi kaybetmeyi doğrusu kabullenemiyorum. Çünkü her yönüyle çok güçlü, hayata bire bir bağlı ve yalnız hayatı değil, hayata bağlı olan her şeyi seven bir insandı. Hepimiz için beklenmedik bir kayıp oldu. Bütün dostlarına, hatta bütün Türkiye vatandaşlarına başsağlığı diliyorum. Mehmet Ali yalnızca Türkiye'de değil yurt dışında da tanınmış bir basın mensubuydu. Gerçekten yeri doldurulmaz bir kayıp,"

Birand'ın, okul yıllarında da çok hareketli ve hayata her yönden bağlı olduğunu vurgulayan Başkan Aysal, sözlerini şöyle tamamladı:

"Okulda da çok hareketliydi. Çok genç yaşında bacağından bir sorun yaşayıp ameliyat olmuştu. Buna rağmen topun peşinden koşardı. Bütün spor dallarına girip çıkmaya çalışırdı. Hayata her yönüyle bağlı bir insandı. Galatasaray'a da gönülden bağlıydı. Doğrusunu isterseniz benim seneler sonra Galatasaray'a dönüp, bugün bu hizmeti vermek için karar aşamasına geldiğimde Mehmet Ali'nin çok büyük katkısı olmuştur. Maçların hemen hemen hepsine beraber gidiyorduk. Benim gitmediğim maçlara dahi giderdi. Galatasaray Sportif AŞ'nin Yönetim Kurulu Üyesi pozisyonunu da son gününe kadar da muhafaza etti."

HASAN CEMAL

Gazeteci Yazar Hasan Cemal, Kanal D Haber Bültenine canlı bağlanarak Mehmet Ali Birand'ın ölümüyle ilgili konuştu.

Gazeteci Yazar Hasan Cemal, Mehmet Ali Birand'ı kaybetmenin acısını şöyle dile getirdi, "Her şeyden önce gazeteci milletinin başı sağ olsun. Bir dostumu kaybettim. Çok iyi bir gazeteciyi kaybettim.Onca uzun dostluklarda her zaman, inişler çıkışlar olur. Fakat burada önemli olan Mehmet Ali'nin hakikaten çok büyük bir gazeteci olmasıydı. Biz bu gazetecilikle yaşadık hep. Kavgalarımız, eğlencelerimiz o gazetecilik çerçevesi içindeydi. Ve hep ilkleri bizim bu mesleğimizde yaptı. O sürekli atlatmayı severdi. Haber yapmak, hep haberin peşinde olmak, haberin olduğu yerde olmak...Ben Mehmet Ali'yi özellikle meslek hayatımda çok kıskandım. Benim meslek hayatım da 45 yıla geldi. Onunki biraz daha fazladır. Bir çok alanda hep ilki yapmıştır. Asker konusunda ilk kitabı yazan Gazeteci Mehmet Ali Birand'tır. Kürt meselesinde bir çok ilke imza atmıştır. Mesela 1988 yılında gidip, Öcalan ile gidip ilk röportajı yapan odur. Avrupa Birliği Türkiye ilişkilerinde ilk kitabı yazan yine 'O'dur. Türk gazeteciliğini ve televizyonunu uluslararası alana yayan bir boyut kazandıran 'O' dur. Yeri kolay doldurulmayacak bir gazeteciydi."

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 30 Kasım 2020
İmsak 06:31
Güneş 08:02
Öğle 12:58
İkindi 15:22
Akşam 17:44
Yatsı 19:09
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Alanyaspor 9 23
2. Galatasaray 10 20
3. Fenerbahçe 10 20
4. Beşiktaş 9 16
5. Kasımpaşa 10 15
6. Gaziantep FK 10 15
7. Başakşehir 10 14
8. Karagümrük 9 13
9. Konyaspor 9 12
10. Rizespor 9 12
11. Malatyaspor 9 12
12. Hatayspor 7 12
13. Trabzonspor 10 12
14. Göztepe 8 11
15. Antalyaspor 10 10
16. Sivasspor 8 9
17. Erzurumspor 9 9
18. Kayserispor 8 7
19. Denizlispor 9 6
20. Gençlerbirliği 9 5
21. Ankaragücü 8 2
Takımlar O P
1. Altınordu 11 23
2. Ankara Keçiörengücü 11 21
3. Samsunspor 11 20
4. Adana Demirspor 10 18
5. İstanbulspor 10 18
6. Tuzlaspor 10 18
7. Altay 9 16
8. Giresunspor 10 16
9. Bursaspor 11 14
10. Balıkesirspor 11 14
11. Akhisar Bld.Spor 11 13
12. Adanaspor 9 12
13. Bandırmaspor 11 11
14. Ümraniye 11 10
15. Menemen Belediyespor 9 9
16. Ankaraspor 10 8
17. Boluspor 10 7
18. Eskişehirspor 11 1
Takımlar O P
1. Tottenham 10 21
2. Liverpool 10 21
3. Chelsea 10 19
4. Leicester City 9 18
5. Southampton 10 17
6. Wolverhampton 10 17
7. Everton 10 16
8. M. United 9 16
9. Aston Villa 8 15
10. Man City 9 15
11. West Ham 9 14
12. Leeds United 10 14
13. Newcastle 10 14
14. Arsenal 10 13
15. Crystal Palace 10 13
16. Brighton 10 10
17. West Bromwich 10 6
18. Burnley 9 5
19. Fulham 9 4
20. Sheffield United 10 1
Takımlar O P
1. Real Sociedad 11 24
2. Atletico Madrid 9 23
3. Villarreal 11 20
4. Real Madrid 10 17
5. Sevilla 9 16
6. Cádiz 11 15
7. Barcelona 9 14
8. Granada 10 14
9. Athletic Bilbao 10 13
10. Elche 9 13
11. Getafe 10 13
12. Deportivo Alaves 11 13
13. Valencia 11 12
14. Real Betis 10 12
15. Osasuna 10 11
16. Eibar 10 10
17. Real Valladolid 11 10
18. Celta de Vigo 11 10
19. Levante 10 8
20. Huesca 11 7