banner74

Kentsel dönüşümde açık arttırma sistemi geliyor

10 Mayıs 2013 Cuma 01:30
Bu haber 1998 kez okundu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 5 Ekim'de başlattığı kentsel dönüşüm uygulaması yönetmeliği değişiyor. Yeni uygulama ile yıkılmasına karar verilen binanın hak sahibiyle anlaşılmaması durumunda açık arttırma yöntemine başvurulacak.

Kentsel dönüşümde açık arttırma sistemi geliyor
 Kentsel dönüşümde açık arttırma sistemi geliyor! Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, yeni yönetmelik taslağı, riskli binasını yıktırmak isteyen mülk sahiplerinin üçte iki çoğunlukla karar almasını öngörüyor. Karara uymayanların payı ise açık artırmayla satılacak. Açık arttırmaya ise sadece binanın yıkılması konusunda uzlaşan hak sahipleri katılabilecek.

BİNANIN DEĞERİ NASIL BELİRLENECEK?

Hazırlanan yeni taslağa göre riskli yapı parsellerinin birleştirilmesi, imar adası bazındaki uygulamalar, yeniden bina inşası ve payların satışına, hak sahipleri oy birliğiyle karar verecek. Vatandaş mülkünü, kat karşılığında, hasılat paylaşımıyla ya da diğer usullerle yeniden değerlendirebilecek.

Oy birliğiyle karar alınamaması durumunda, riskli yapının değerini Sermaye Piyasası Kuruluna kayıtlı lisanslı kuruluşlar belirleyecek. Değer tespiti üzerinden hak sahipleriyle tekrar anlaşma sağlanmaya çalışılacak. Yine oy birliği sağlanamazsa hisseleri oranında, paydaşların en az üçte iki çoğunluğuyla karar verilerek, tutanak imzalanacak. Tutanak, karara katılmayanlara noter vasıtasıyla tebliğ edilecek.

Yıkılmasından sonra arsa haline gelen taşınmazın yeniden değerlendirilmesi konusunda alınan karar, anlaşma şartları ve yapının değeri, çevre ve şehircilik il müdürlüklerine bildirilecek. Müdürlük bünyesinde bir başkan ve 2 üyeden oluşan Bedel Tespiti ve Satış Komisyonu,anlaşma sağlanamayan hak sahiplerine ait bağımsız bölümlerinin rayiç bedelini, binanın değerini gözeterek belirleyecek.

AÇIK ARTTIRMA USULÜ NASIL GERÇEKLEŞTİRİLECEK?

Satışın yapılacağı yer ve zaman, hak sahiplerine taahhütlü postayla tebliğ edilecek. Satış, tebliğ tarihinden en az 7 gün sonra başlayacak. Açık artırmaya, binanın yıkılması konusunda uzlaşan hak sahiplerinin dışında kimse katılamayacak. Payı satışa çıkarılan vatandaşlar açık artırmaya izleyebilecek ancak müdahale edemeyecek. Satış rayiç bedelden az olmamak kaydıyla en yüksek bedeli teklif edene yapılacak.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x