Berat Albayrak'tan flaş Merkez Bankası ve enflasyon açıklaması

12 Temmuz 2018 Perşembe 15:16
Bu haber 1039 kez okundu

Dolar kurunun 5 liraya dayanmasının ardından Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'tan son dakika açıklamalar geldi. Berat Albayrak yazılı açıklama yaparak Merkez Bankası'nın bağımsızlığına vurgu yaptı. Bu açıklama piyasaları rahatlattı dolar inişe geçti.

Berat Albayrak'tan flaş Merkez Bankası ve enflasyon açıklaması
 Döviz piyasalarındaki negatif dalgalanma üzerine Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Anadolu Ajansı aracılığıyla yazılı bir açıklama yaptı. Berat Albayrak'ın açıklamasındaki en önemli nokta enflasyon ve Merkez Bankası'nın bağımsızlığı oldu. Berat Albayrak enflasyonun tek haneye indirileceğini, Merkez Bankası'nın bağımsızlığının ise korunacağını vurguladı.

Açıklama piyasaları rahatlatırken etkisi de hemen görüldü. Açıklama öncesi 4.82 olan dolar açıklama sonrası 4.80'e indi.

Berat Albayrak'ın flaş açıklamaları
Türkiye ekonomisinin istikrarlı ve sürdürülebilir bir büyüme hedefi çerçevesinde şekilleneceğini belirten Albayrak, uluslararası finansal piyasalardaki tüm aktörler ve paydaşlarla beraber, iş birliği içinde çalışarak, Türkiye'ye dış kaynak giriş miktarını ve kaynak çeşitliliğini artıracaklarını söyledi. Albayrak, ekonominin tüm kesimlerinin, paydaşlarının kendi katkılarını içinde görecekleri, yapısal dönüşümleri sağlayacak, bütüncül bir yaklaşımı ve güçlü bir makroekonomik perspektifi olan OVP'yi açıklayacaklarını bildirdi.

Faizler düşecek açıklaması : Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "faizlerin seçim sonrasında düşeceği"ne ilişkin açıklamalarının hatırlatılması üzerine Albayrak, şöyle konuştu: 

-"Cumhurbaşkanımız, sadece ekonomide değil, ülke meselelerini ilgilendiren her konuda elini taşın altına koyan, sorumluluk alan bir liderdir. Bu millete, büyük ve güçlü Türkiye idealini sunmuş ve bu uğurda gece gündüz demeden çalışmaktadır. Bizim bu dönemde temel önceliğimiz enflasyonun düşürülmesi olacaktır. Tüm kurumlarımızla, özel sektörümüzle, tüm yatırımcı ve paydaşlarımızla eşgüdüm ve çok sağlam bir koordinasyonla çalışacağız. Enflasyonun en kısa sürede önce tek haneye, ardından hedefimize gerilemesi için adımlarımızı atacağız. Enflasyonla mücadelede tüm yük para politikası üzerinde kalmayacak. Yeni dönemde hem para politikası ve maliye politikası arasındaki koordinasyon süreklilik arz edecek hem de fiyat istikrarına risk oluşturan yapısal unsurlara ilişkin kapsamlı bir eylem planı hayata geçirilecek."

Bağımsız ve etkin bir Merkez Bankası 
Merkez Bankasının, fiyat istikrarını sağlamak ve para politikasının etkinliğini belirlemek açısından önemli rol oynayan sorumlu aktör olduğunu hatırlatan Albayrak, Bankanın bağımsız bir kurum olarak, ekonominin gerçekleri ve piyasa koşulları neyi gerektiriyorsa onu yapacağını vurguladı.

Albayrak, "Merkez Bankasının bağımsızlığının ve karar alma mekanizmalarının spekülasyonlara konu edilmesi kabul edilmez." diye konuştu. 

Fiyat istikrarı ve enflasyonla mücadelede özellikle yapısal kanallardaki tıkanıklıkları açarak ve politika eşgüdümünü güçlendirerek Merkez Bankasının hareket alanını genişleteceklerini vurgulayan Albayrak, "Hiç olmadığı kadar etkin bir Merkez Bankası, yeni dönem politikalarımızın temel hedefleri arasında yer alacak." ifadesini kullandı.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x