MİLLİ EĞİTİM'DE GEBELİK TESTİ KRİZİ

01 Ekim 2014 Çarşamba 02:26
Bu haber 1504 kez okundu

Burdur Milli Eğitim Müdürlüğü'nde 'Gebelik testi' krizi çıktı.

MİLLİ EĞİTİM'DE GEBELİK TESTİ KRİZİ
 Burdur Milli  eğitim  Müdürlüğü bünyesinde görevlendirilmek üzere İŞKUR aracılığıyla 4’ü  erkek , 279’u  kadın  283 kişinin alımı yapıldı.  Kadın  personelden  sağlık  raporunun yanısıra gebelik testi de istendiği iddiaları krize yol açtı. CHP Merkez İlçe Başkanı Barış Ayten, "Biraz edep yahu" diye tepki gösterdi.

Burdur Milli  Eğitim  Müdürlüğü bünyesinde, İŞKUR tarafından ’Toplum Yararına Programlar’ projesi kapsamında il genelindeki okul ve kurumlarda istihdam edilmek üzere kura çekimi sonucu 4’ü  erkek , 279’u  kadın  283 kişi işe alındı. 24 Eylül Çarşamba günü Milli  Eğitim  Müdürlüğü’nün sitesinden de açıklanan kura sonuçlarına göre kazanan isimlerin Burdur’da merkez ve Ağlasun, Altınyayla, Bucak, Çavdır, Çeltikçi, Gölhisar, Karamanlı, Kemer, Tefenni ve Yeşulova ilçelerinin merkez ve köylerindeki görev yapacakları okullar ve kurumlar belirtildi. İddiaya göre, işe başlayacak  kadın  personelden istenen  sağlık  raporuna ek olarak gebelik testi de yaptırmaları istendi. Bu durumun duyulması, siyasi partilerde,  eğitim  camiasında ve kentte krize yol açtı.

CHP TEPKİ GÖSTERDİ

Olayı Facebook sayfasından eleştiren CHP Merkez İlçe Başkanı Barış Ayten, ’Ey Milli  Eğitim  Müdürü: İşin gücün kalmadı da sıra işe başlayacak  kadın  personelden hamilelik testi istemeye mi geldi? Biraz edep yahu’ diye yazdı. CHP’li Barış Ayten, "İşe başlamak için  sağlık  raporu ve diğer belgeleri götüren  kadınlara  gebelik testinin de eklenmesi gerektiği bildirilmiş. Aile hekimleri ise gebelik testi raporu vermemiş. Konuya ilişkin Ak Parti İl Başkanı Mehmet Fatih Çınar da beni arayıp bilgi aldı. Gebelik testi istenilmesi çağdışı bir taleptir. İşe alma şartları arasında olmayan ve bugüne kadar istenilmemiş bir belgenin istenilmesini kamuoyunun vicdanına bırakıyorum. Kimsenin  kadınlarımızdan  böyle bir şey isteme hakkı yoktur" diye konuştu.

12 KADIN HAMİLE İDDİASI

Konunun kendisine intikal ettiğini ve geniş bir araştırma yaptığını anlatan Ak Parti Burdur İl Başkanı Mehmet Fatih Çınar ise geçen  yıl  da benzer bir alım yapıldığını ve hamileliğinin son aylarındaki  kadın  doğum yaptığından dolayı bazı sıkıntılar yaşandığını söyledi. Bu  yıl  yapılan alımlarda da 12  kadının  hamile olduğunun düşünüldüğünü ve 8’inin de doğuma yakın olduğunu belirten Mehmet Fatih Çınar, anne ve çocuk sağlığı açısından düşünüldüğünde aslında önemli olduğunu söyledi.

KADINDAN BİMER’E ŞİKAYET

Bu konuda yedek birinci sıradaki  kadının , asil listedeki bir başka  kadının  hamileliğinin son üç haftasında olduğunu ileri sürerek onun yerine kendisinin işe alınması noktasında BİMER’e şikayette bulunduğunu belirten Çınar, "Bu şikayet üzerine diğer  kadın  da hamileliğinin son üç haftasında olmadığını belgelemek için böyle bir test yaptırmak istemiş" dedi.

KARIŞIKLIK SÖZKONUSU

Olaya ilişkin bir karışıklığın sözkonusu olduğunu belirten Ak Parti İl Başkanı Çınar, "Bu konu bana intikal etti. Hem hağlık, hem Milli  Eğitim  müdürleri ve hem de sevk ettiği iddia edilen doktorla görüştüm. Kişiler çalışmak için geldiğinde istenen belgeler sorulmuş ve arasında  sağlık  raporu da var.  Sağlık  raporu almak için kişiler aile sağlığı merkezlerine gitmişler. Burada konu çatallaşıyor. Bazıları yanlış anlama nedeniyle, aile hekimleri ’bunlar da gerekiyor’ diye daha detaylı  sağlık  kurumuna sevk etmişler. Bu tenakuzdan dolayı hamilelik testi konusuna bakılıp bakılmayacağı konusunda da tereddüt oluşmuş. Aile hekimleri, Halk Sağlığı Müdürü ile görüşmüşler ve ’hayır böyle bir rapor verilmeyecek’ denilmiş ve normal raporlar verilmiş" diye konuştu.

Burdur İl Milli  Eğitim  Müdürü Mahmut  Bayram  ise İŞKUR aracılığıyla okullarda çalıştırılmak üzere aldıkları  kadınlardan  sadece  sağlık  raporu istendiğini ve  sağlık  kurulunun ’çalışabilir’ raporunun dışında ayrıca gebelik testi istenmediğini öne sürdü.
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x