KPSS'de yeni bir skandal ortaya çıktı!

08 Ocak 2015 Perşembe 16:40
Bu haber 1504 kez okundu

Devlet memuru olabilmek için girdikleri KPSS'de umutları sönen on binlerce kişinin hırsızlık mağduru olduğu kesinleşti. 2010 yılı KPSS'de, Eğitim Bilimleri sınavının yanı sıra Genel Yetenek ve Genel Kültür sorularının da çalındığı tespit edildi.

KPSS'de yeni bir skandal ortaya çıktı!
 On binlerce gencin umutlarının söndüğü şaibeli 2010 yılı KPSS'si ile ilgili yeni bir skandal ortaya çıktı. 3 buçuk yıl sürüncemede bırakılan soruşturma dosyasında, savcı değişikliğinin ardından, derinlemesine sürdürülen soruşturmada yeni hırsızlıklar tespit edildi. 

Soruların gönderildiği belirlenen zanlının bilgisayarında Eğitim Bilimleri sorularının yanı sıra Genel Yetenek ve Genel Kültür soruları da bulundu. Yeni Şafak gazetesinin haberine göre soruların Ankara Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneği'nde çalışan biri tarafından e-mail yoluyla gönderildiği tespit edildi.

Jandarma Kriminal Daire'de yapılan incelemede, bilgisayarın hard diskinde 20 sayfadan oluşan 'eğitim bilimleri testi' başlığı adı altında 120 sorunun bulunduğu 'PDF' uzantılı dosya bulundu.

Ancak dosya baskı üzerine ÖSYM'nin Ankara'da olması gerekçesi ile Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nda görevli savcı Şadan Sakınan'a devredildi. Buradaki soruşturmada Jandarma'nın bulduğu sorular, Emniyet incelemesinde bulunamadı.

3 buçuk yıl sonra dosyayı devralan savcı Yücel Erkman, bilgisayarı TÜBİTAK'a gönderdi. Emniyet'in bulamadığı soruları TÜBİTAK bilirkişileri buldu. Yapılan incelemede çok önemli başka bilgilere de ulaşıldı. Bilirkişiler, 2010'da iptal edilmeyen Genel Yetenek ve Genel Kültür sınavına ait soruların da bilgisayarda bulunduğunu ortaya çıkardı. 

2010 yılında KPSS sorularının çalındığının kamuoyuna yansıması sonrasında ÖSYM, Eğitim Bilimleri sınavını tekrarlamış ancak Genel Yetenek ve Genel Kültür sınavlarını iptal etmemişti.
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x