banner74

KPSS davası yarın başlıyor

20 Mart 2016 Pazar 14:19
Bu haber 1138 kez okundu

2010 yılında gerçekleştirilen Kamu Personeli Seçme Sınavı'nda usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla 230 kişi hakkında açılan davanın ilk duruşması yarın yapılacak. Dosya kapsamında 54 kişi yaklaşık 1 yıldır tutuklu bulunuyor.

KPSS davası yarın başlıyor
 Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Soruşturma Bürosu savcısı Yücel Erkman tarafından hazırlanan iddianame 11 Eylül'de tamamlanıp incelenmek üzere Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Harun Kodalak ve Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Bürosu Başsavcıvekili Necip İşçimen'e gönderilmişti. İddianamede şüphelilere 'örgüt kurmak ve yönetmek, örgüte üye olmak, resmi belgede sahtecilik'suçları yöneltilmişti.

 

 

Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Harun Kodalak ve Başsavcıvekili Necip Cem İşçimen, iddianameyi daha sonra savcı Yücel Erkman'a geri gönderdi. Savcı Erkman tarafından iddianamenin 'terör örgütü'iddianamesi şeklinde hazırlanması istendi. Savcı Erkman, daha sonra değiştirdiği iddianamede 230 şüpheliden 15'ine terör örgütü kurmak ve yönetmek, kamu kurumunu zararına zincirleme dolandırıcılık, resmi belgede sahtecilik, 202'sine terör örgütüne üye olmak, kamu kurumu zararına zincirleme dolandırıcılık, resmi belgede sahtecilik, 4'üne örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek, suç dillerini yok etme, kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği, 1'ine suç delillerini yok etmek, 8'ine kamu kurumu zararına dolandırıcılık, resmi belgede sahtecilik suçlamaları yöneltildi.

 

 

DOSYA KAPSAMINDA 54 KİŞİ YAKLAŞIK 1 YILDIR TUTUKLU BULUNUYOR.

Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi ise iddianameyi 25 Aralık 2015'te kabul etmiş ve 54 kişinin tutukluk halinin devamına karar vermişti. Dosya kapsamında eski ÖSYM Başkanları Ünal Yarımağan ve Ali Demir başta olmak üzere 230 sanık yer alıyor. Bin 421 sayfalık iddianamede ÖSYM ve Maliye Bakanlığı'nın da yer aldığı 272 müşteki bulunuyor. Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi, müştekilerden Ankara'da yaşayanlara duruşmalara katılmaları için çağrı kağıdı çıkartmıştı. Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi ayrıca Ankara dışında yaşayanların bulundukları yer mahkemelerine talimat yazarak müşteki olarak ifadelerinin alınmasını istedi. Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nin 1 hafta boyunca duruşmalara devam etmesi bekleniyor. Dosya kapsamında 54 kişi yaklaşık 1 yıldır tutuklu bulunuyor.

 

 

KPSS'de usulsüz yapıldığı iddiasıyla ilk operasyon 23 Mart 2015'te yapılmıştı. İlk operasyondan sonra Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı yazılı açıklama yapmış ve soruşturma kapsamında 3 bin 227 şüpheli olduğunu duyurmuştu. İddianame kapsamındaki son operasyon ise 16 Haziran 2015'te yapılmıştı. 

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x