Katar haber ajansına saldıran 5 Türk gözaltına alındı

27 Ağustos 2017 Pazar 14:24
Bu haber 393 kez okundu

Katar Başsavcılığı, Katar haber ajansına sanal saldırı düzenlediği gerekçesiyle Türkiye'de 5 şüphelinin gözaltına alındığını açıkladı.

Katar haber ajansına saldıran 5 Türk gözaltına alındı
 Katar Başsavcısı Ali Bin Fetais el-Marri, Mayıs ayında Katar haber ajansının hacklenmesiyle ilgili, beş şüphelinin Türkiye'de gözaltına alındığını açıkladı.

BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ'YLE BAĞLANTILARI VAR

Katar, daha önce 2 IP adresiyle ilgili Türkiye'den yardım istemişti.

IP'lerden birini kullanan, Denizli Sarayköy'de gözaltına alınan M.V.'nin evinde ele geçirilen 14 bilgsayar belleği ve diğer dijital dökümanlar, polisin Birleşik Arap Emirlikleri ile bağlantısı olan siber casuslara ulaşmasını sağladı.

Katar haber ajansına saldıran 5 Türk gözaltına alındı

"SORGUYA ÇEKİLDİLER"

Marri'nin yaptığı açıklamada şüphelilerin sorguya çekildiklerini belirtirken nereli oldukları ve diğer ayrıntılarını paylaşmadı. Başsavcı, "Türkiye'deki arkadaşlarımız kısa süre önce bize cevap verdi. Beş kişi gözaltına alındı ve soruşturma altına alındı. Katar savcıları, bu davayı takip etmek için Türk makamlarıyla birlikte çalışıyorlar." dedi.

KRİZE NEDEN OLMUŞTU

Konuya ilişkin bir değerlendirme yapan Katar hükümeti İletişim Dairesi Direktörü Şeyh Seyf bin Ahmed Al Sani, QNA sitesinin siber saldırıya uğradığını duyurmuştu. Katar Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında ise QNA’in hacker’ların saldırısına uğradığı ve paylaşılan haberlerin gerçeği yansıtmadığı ifade edilmişti. Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Sani ise 25 Mayıs’taki basın toplantısında, medya üzerinden ülkelerini hedef alan bir kampanya bulunduğunu belirterek, “Konuyla ilgili soruşturma devam ediyor ancak burada Katar’ı hedef alan bir kampanya olduğu açık ve biz de buna karşı koyacağız” şeklinde bir açıklama yapmıştı.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x