TÜRKİYE'DEN YEMEN İÇİN FLAŞ KARAR !

16 Şubat 2015 Pazartesi 11:10
Bu haber 1126 kez okundu

Türkiye, Yemen'deki elçiliğin faaliyetlerini askıya alındı

TÜRKİYE'DEN YEMEN İÇİN FLAŞ KARAR !

Türkiye, Yemen'deki iç çatışmaların şiddetlenmesi üzerine Sana Büyükelçiliği'ni geçici olarak kapattı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklama şöyle:

"Yemen'de meydana gelen yönetim krizi ve buna bağlı istikrarsızlık ile toplumsal gösteriler ve karşıt güçler arasındaki çatışmalar ülkede ciddi güvenlik zaafiyetine sebep olmuştur.

Söz konusu gelişmeler üzerine Bakanlığımız tarafından 14 Şubat 2015 tarihinde yayınlanan duyuruda, vatandaşlarımızın Yemen’e seyahatlerini iptal etmeleri, Yemen’de bulunan vatandaşlarımızın da ülkeden ayrılmaları kuvvetle tavsiye edilmiş, bu hususta desteğe ihtiyacı olan vatandaşlarımızın Büyükelçiliğimizle temasa geçmeleri telkininde bulunulmuştur.

Yemen’de bulunan vatandaşlarımıza ilişkin gerekli düzenlemelerin yapılmasının ardından Sana Büyükelçiliğimiz faaliyetlerini geçici olarak askıya almıştır. Başta başkent Sana olmak üzere tüm ülke genelinde, temenni ettiğimiz kamu düzeni ile güvenlik sağlandığında ve ulusal diyalog ile uzlaşıya dayalı meşru devlet otoritesi tesis edildiğinde Büyükelçiliğimiz faaliyetlerine yeniden başlayacaktır.
Tarihi kardeşlik bağlarına sahip olduğumuz Yemen halkıyla dayanışmamız ve Yemen’de barış, güvenlik ve istikrarın sağlanmasına yönelik desteğimiz devam edecektir."


 
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x