Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan Rusya'ya Hafter çağrısı Fransa'ya tepki

11 Ocak 2020 Cumartesi 16:43
Bu haber 575 kez okundu

Dışişleri bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Libya’daki ateşkes konusunda Rusya’ya Hafter’i ateşkese ikna etmesi yönünde çağrıda bulunurken, Hafter'e silah desteği veren Fransa'yı kaosu büyütmekle suçladı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan Rusya'ya Hafter çağrısı Fransa'ya tepki
 Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Gana Dışişleri ve Bölgesel Entegrasyon Bakanı Shirley Ayorkor Botchwey ile İstanbul Maslak Hilton Otel'de basın toplantısı düzenledi.

'Rus dostlarımızdan beklentimiz; Hafter'i ateşkes konusunda ikna etmeleridir'

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Libya konusundaki soru üzerine, 8 Ocak'ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya geldikleri zaman ikili ilişkilerin yanı sıra ABD-İran gerginliği, Suriye'deki durum, İdlib'deki ateşkesin temin edilmesi ve Libya'da siyasi çözümde ilerleyebilmek için bir ateşkesin sağlanması konularını ele aldıklarını hatırlattı.

İki devlet başkanının görüşmelerinin ardından Dışişleri ve Savunma Bakanlarıyla bir araya geldiklerini anlatan Çavuşoğlu, Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile alınan kararları basınla paylaştıklarını anımsattı.

'Fransa özellikle kendisinin içinde olmadığı her çabayı baltalamak için adeta çaba sarf ediyor'

Bu açıklamayla bu gece itibarıyla ateşkesin sağlanması konusunda iki devlet başkanının çağrıda bulunduğuna dikkati çeken Çavuşoğlu, şöyle devam etti: 

"Yine buradaki mutabakata göre, Türkiye olarak biz şu andaki tek meşru yönetim olan Serrac'ı ve Serrac yönetimini bu çağrıya destek vermeleri konusunda ikna edecektik, Rusya tarafı da Hafter'i aynı şekilde bu çağrıya destek verme konusunda ikna edecekti. Biz üzerimize düşeni yaptık, hemen Trablus ile temasa geçtik, Serrac, Dışişleri Bakanı ve oradaki yetkililerle temaslarımızı sürdürdük ve daha o akşam Serrac yönetimi o ortak açıklamayı desteklediklerini güçlü bir şekilde vurgulayan açıklamalar yaptılar. Ama Hafter'den böyle bir açıklama gelmedi. Basına yansıdığı kadarıyla tam tersi açıklamalar geldi. Burada Rus dostlarımızdan beklentimiz; iki devlet başkanının mutabık kaldığı gibi ve onların da söz verdiği gibi Hafter'i bu konuda ikna etmeleridir. Bunu bozmaya çalışan bölgede diğer ülkeler de var. Bazı komşu ülkeler bunu bozmaya çalıştı. Avrupa'dan da zaten Fransa özellikle kendisinin içinde olmadığı her çabayı baltalamak için adeta çaba sarf ediyor. Bugün Libya'daki durumun sorumlularından birisi kim, Fransa. Kaddafi döneminde bombalamalar yapılarak çekilmesini sağlayan Fransa. Şimdi ise meşru olmayan bir yönetimi silah dahil her türlü desteği vererek Libya'da kaosun devam etmesine sebep olan yine Fransa. Bir bakıyorsun Fransa AB'ye gidiyor, 'Hadi Türkiye aleyhine bir karar alın.' Sonra Mısır'a gidiyor, bazı ülkeleri topluyor 'Hadi Türkiye'yi eleştirelim.' En son İtalya Dışişleri Bakanı'nın katılmadığı toplantıdan bahsediyorum. Sanki tüm olumsuz çabaları sarf eden onlar değil de bizmişiz gibi aleyhimize kararlar çıkartmaya çalışıyor. Bunların bir faydası yok."

"İş siyasi çözüme geldikten sonra herkesin işin içinde olmasında sıkıntımız yok"

Çavuşoğlu, geçmişte Rusya ile Türkiye olarak Suriye konusunda çabalar sarf edildiğini, Soçi, Astana süreçleri, anayasa komisyonunun kurulması gibi konularla çalışmalar yapıldığını söyledi.

Türkiye'nin Hafter'i yok saymasının da söz konusu olmadığını dile getiren Çavuşoğlu, Libya'da bir aktör olan Hafter'in meşruiyetinin bulunmadığını anlattı. 

Çavuşoğlu, geçmişte Hafter tarafı Akile Salih'i Türkiye'ye davet edip taraflarla bir araya getirdiklerini, amaçlarının Suheyrat Anlaşmasının başarılı bir şekilde uygulanması ve yeni bir konferansta da bu anlaşmada yer almayanları da katarak herkesin dahil olduğu kalıcı bir barış, sonrasında da siyasi süreç ile Libya'da birlik ve beraberliği sağlamak olduğunu vurguladı.

Mevlüt Çavuşoğlu, Serrac'ın Suheyrat Anlaşmasıyla meşruiyetinin olduğunu belirterek, "İlişkilerimizde meşru tarafı tercih ederiz. İş siyasi sürece ve çözüme geldikten sonra herkesin işin içinde olması konusunda sıkıntımız yok, buna Hafter de dahil ama önce Hafter ateşkese riayet edecek, saldırganlığını durduracak, ondan sonra siyasi sürece gideceğiz." diye konuştu.

Bu çabalarla Berlin sürecine de katkı sağlandığını anlatan Çavuşoğlu, alternatif bir inisiyatif olma dertlerinin bulunmadığını, tam tersine ateşkes için ikili ve çok taraflı düzeyde üstlenilen görevi sürdüreceklerini, bir an önce ateşkes ve sonrasında başarıyla sonuçlanacak bir siyasi süreç için ne yapılması gerekiyorsa yapacaklarını kaydetti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, iki devlet başkanının İdlib'de artan gerginliğin ve rejimin saldırganlığın durdurulması ve ateşkesin tekrar tesis edilmesi konusunda mutabık kaldıklarını anımsatarak, öncesinde de milli savunma bakanları, istihbarat başkanlarının muhataplarıyla toplantılar yaptıklarını, sonrasında da bunun devam ettiğini anlattı.

Bu çabaların neticesinde bu gece yarısı itibarıyla ateşkesin sağlanacağı açıklamasının yapıldığını ifade eden Çavuşoğlu, "Umarım bu sefer kalıcı olur. Umarım Rusya rejimi kontrol altında tutabilir ve umarım rejimi siyasi çözümün tek çözümü olduğu konusunda ikna edebilirler. Askeri çözümle pek bir yere varılmayacağını rejimin de anlaması gerekiyor. Bu gece ilan edilecek İdlib'teki ateşkes inşallah kalıcı olur. Umarım, Rusya Hafter'i ikna eder bu geceden önce veya gece yarısından sonra da en kısa zamanda Hafter de bu çağrıya destek verir ve Libya'da da barış, birlik ve beraberlik yolunda önemli bir adımı atmış oluruz." şeklinde konuştu.

Hafter ateşkese uymayacağını söylemişti

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çarşamba günü İstanbul'da bir araya gelmişti. İki buçuk saat süren görüşmenin ardından iki lider, Libya'da savaşan taraflara Pazar günü ateşkes ilan etmeleri çağrısı yaptı yaptı. Ancak Hafter'e bağlı güçler, ateşkes çağrısına uymayacağını açıkladı.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x