banner74

İlk yerli tasarım piyade tüfeği SAR 223 tanıtıldı

07 Mayıs 2013 Salı 01:13
Bu haber 2164 kez okundu

Türkiye'nin ilk yerli ve özgün tasarım piyade tüfeği SAR 223 tanıtıldı. Bir ülkeyle anlaşan SAR 223'ün üreticileri üçüncü senesinde 100 milyon dolar ihracat yapma hedefinde...

İlk yerli tasarım piyade tüfeği SAR 223 tanıtıldı
Foto galeriye git  İlk yerli tasarım piyade tüfeği SAR 223 tanıtıldı. Düzenlenen basın toplantısıyla kamuoyuna sunulan SAR 223 ve TE 54 makineli tabancasının üreticileri söz konusu silahların son teknoloji ürünü olduğunu kaydetti.

İlk yerli tasarım piyade tüfeği SAR 223'ün üreticisi olan firmanın Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral Aniş, bir ülkeyle anlaştıklarını ancak henüz bu konuda açıklama yapamayacağını kaydetti. Üreticiler SAR 223 ile ilk sene 30 milyon dolar, ikinci sene 50 milyon dolar üçüncü sene ise 100 milyon dolar ihracat hedeflediklerinin altını çizdi.

"BU SİLAHLAR İLK VE TEK ÖZGÜN SİLAHLARDIR "

Basın toplantısı öncesi Latif Aral Aliş, silahların özelliklerinden ve üretim aşamalarından bahsetti. Aliş,"Bu silahlar ilk ve tek özgün silahlardır. Birisi piyade tüfeğidir birisi otomatik tabancadır. Tabii ki yeni nesil silahlardır ve dünya küresel pazarında rekabet edebilecek bütün ortak özelliklerin çok daha üstündedir. Şu an dünyada yapılan en yeni nesil ve en teknolojik piyade tüfeğini imal ettik. Dolayısıyla en yeni nesil otomatik tabancayı imal ettik. Bizim hedefimiz tabii ki önce dünya. Biz firma olarak 72 ülkeye ihracat yapıyoruz. Daha doğrusu okyanusta yüzüyoruz. Okyanusta yüzerken ürün gamımızı genişletmemiz lazım.Bunu yaparken bir yandan kenfi teknolojimizi yükseltiyoruz bir yandan da yeni nesil tüfekler yapıyoruz bir yandan da güvenlik güçlerimize hitap etmek isteriz" dedi.

"KABZANIN ERGONOMİK YAPISI İÇİN BİN 200 KİŞİNİN EL YAPISI İNCELENDİ "

Aliş gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Aliş, G3 ile SAR 223'ün arasındaki farkın sorulması üzerine, "Bizim hedefimiz TSK değil bizim hedefimiz dünya. Biz dünya için bunu yaptık. G3 de iyi ama eski nesil tüfektir, bu yeni nesil tüfek, arada her açıdan bütük fark var. Zaten dünyanın birçok ülkesinde G3' ün imalatı durdurulmuştur. Bu apayrı bir versiyondur. Bu tamamen yeni nesil bir silahtır" şeklinde yanıt verdi.

TÜBİTAK ve Kocaeli ve Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nin katkılarından da bahseden Aliş, "Yalnız bu silah bizim eserimiz değil. Bu silah aynı zamanda TÜBİTAK'ın eseri. Kocaeli Üniversitesi, Ortadoğu Teknik Üniversitesi ile bir üniversite çalışması. TÜBİTAK'ın desteği bu silahta çok büyüktür. Sadece kabzanın ergonomik yapısını doğru yapabilmek için, 20 ile 30 yaşları arasında Türkiye'nin her tarafından kadın ve erkek bin 200 kişinin el yapısı incelendi" diye konuştu.

" 3. SENE 100 MİLYON DOLAR İHRACAT YAPMIŞ OLACAĞIZ "

İhracat hedeflerinden de bahseden Aliş, "Biz ayda 2 bin tane ile imalata başladık. Bunu çok hızlı bir şekilde artıracağız. Biz 3. sene bu ürünlerden yıllık 100 milyon dolar ihracat yapmış olacağız. Bu ürün ailesinden ilk sene 30 milyon dolar ikinci sene 50 milyon dolar üçüncü sene 100 milyon dolar ihracat yapacağız" şeklinde konuştu. Firma yetkilileri silahların özelliklerini şu şekilde belirtti.

PİYADE TÜFEĞİ SAR 223

En güncel modüler silah kavramlarını birleştiren bir versiyondur. Taşıma uzunluğunu daha da azaltmak için geliştirilmiş uzayıp kısalan dipçiğe sahiptir. Kullanıcıya lazer noktalayıcı ve flaş ışıklardan, uzayıp kısalan nişangahlara ve gündüz/gece görüş cihazlarına kadar birçok aksesuar takabilme imkanı sunan gövdeye entegre Picatinny raylar ile bir piyade tüfeği olarak, 40 mm bomba atar dahil olmak üzere muhtelif savaş aksesuarlarıyla donatılabilir. SAR 223 tasarım olarak, yeni teknolojilerin kombinasyonunu yansıtmaktadır. SAR 223 iki model olarak hazırlandı. Biri klasik AR yapısında tamamen yurt dışındaki sivil kullanıcı ihtiyaçlarını karşılayacak yarı otomatik SAR 223C modeli, diğeri tamamen askeri ihtiyaçları karşılayacak taktik 
kullanım için SAR 223T modelidir.

OTOMATİK TABANCA TE 54

9x19 mm, yakın muharebede kullanılacak, hafif, etkili, atım hızı yüksek ve kolay kullanılabilir bir makineli tabanca tasarlanmıştır. Klasik çalışma yöntemlerinin en güveniliri olan “ani geri tepme" (blow back) prensibi ile çalışan makineli tabanca yapısal olarak SAR 223 piyade tüfeğinin temel yapısal özelliklerini taşır. NATO standartlarına göre tasarlanmış piccattiny rail içeren gövde üzerine standart monte tertibatına sahip her türlü aksesuar ilave aparata ihtiyaç duyulmadan hızla monte edilebilmektedir. Bu modüler yapı da bu güne kadar en çok üretilip satılmış olan MP 5 makineli tabancaya göre çok önemli bir üstünlük sağlamaktadır.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x